Kuna meie laiuskraadil saabub pimedus suve esimesel poolel alles ööseks, aga samas soovides kaunilt valgustatud basseini nautida juba varasemalt, on basseinivalgustuse tähtsaim näitaja valgustuse koguvõimsus. Väljakujunenud valgusvõimsuse näitajad on tõenäoliselt pärit ekvaatorile tunduvalt lähemal paiknevatelt aladelt, kus täispimedus saabub varakult ja hämar aeg on lühiajaline. Seal tõesti pole vaja seda võimsust liigselt. Meil on enamus suvest õhtune aeg kergelt hämar ja näiteks valgustuse võimsus 3-4w ühe veepinna ruutmeetri kohta on kergelt hämarates tingimustes olematu efektiga. Täispimedal ajal aga juba piisav. 6w annab hämaras aga juba tunduvalt parema tulemuse. 9w võiks lugeda täiuslikuks. Eksperimentaalselt meie näidisbasseinile paigaldatud valgustus on 30w. Jah, täispimedal ajal on see liig, aga naljaga pooleks ei lenda turvakaalutlustel tõenäoliselt pimedal ajal enam lennukid meie kohalt üle ja ujudes tuleb päikeseprille kanda😎.
Standardis kasutame 12 voldilise pingega RGB (punane/roheline/sinine) leed-riba võimsusega 14,4w meetri kohta. 14,4w on kogutarbimine, kui põlevad kõik kolm värvi, mis annavad kokku valge värvuse. Tavaliselt kasutatakse siiski rohelise ja sinise kombinatsiooni, ehk võimsus oleks siis kokku 9,6w/jm.
Valgustust saab juhtida erinevate kontrollerite abil. Valida on Bluetooth, wifi, või raadiosidel (puldiga) juhitavad kontrollerid. Võimalik on ka lisada hämaraandur ja basseinikatte asendist sõltuv valgustuse juhtimine. Sellisel juhul, kui teil on näiteks basseinil lamellkate, süttib basseini valgustus automaatselt, kui kate on maha keritud asendis. Aga ainult hämaral ajal. Ehk teil ei tule kunagi valgustust manuaalselt lülitada.
Basseinivalgusti peab efekti saavutamiseks alati ulatuma vette. Laua vastupidavus osaliselt vette uputatuna ei vähenda kuidagi puidu kestvust. Praktika on näidanud, et pigem isegi vastupidi. Meil on olemas näide 13 aastat basseinivees olnud servalauast, millel puudusid igasugused puidumädaniku ilmingud, samas kui ülejäänud terrassipinnal esinesid juba kahjustused. Kuna kasutatakse naturaalset puitu, võivad valgustilauad kuivamisest tingituna olla kergelt kaardunud. Valgustilaudu võib paigaldamisel julgelt sirgeks väänata kartmata valguselementide kahjustumist.
Valgustilaud paigaldatakse terrassi servalaua taha ja see võiks olla seinast vahega mõni cm. Võimalik oleks valgusti installeerida ka servalauda, aga see eeldaks valgustite väga täpset mõõtudes valmistamist iga basseini jaoks eraldi. Valgustilaud kinnitatakse kruvidega läbi servalaua. Soovitame alati kasutada C5 keskonnaklassi kruve (AISI 316). Leed-element koos epoksiid-massiga ulatub maksimaalselt 20 millimeetri sügavusele laua servast. Sellesse piirkonda kruvides kahjustub leed-element ja/või on rikutud veekindlus.
UV-kindel toitekaabel on valgustil 1 meetri pikkune. 230VAC/12VDC toiteploki koos kontrolleriga võib paigaldada basseini terrassi alla vastavasse ilmastiku kaitseastmega ühenduskarpi või kasvõi mitmekümne meetri kaugusele. Sellisel juhul tuleks toiteplokist basseinini viiv valgustite peatoitekaabel (nelja-sooneline) olema pikkusest sõltuvalt vastava ristlõikega. Vastasel juhul avaldub pingelang, ning väheneb valgustugevus. Täpsemaid juhiseid saab kvalifitseeritud elektrikutelt.
Toiteplokk peab olema vastava ohutussertifikaadiga.
Valgusti maksimaalne pikkus 3m.
Valgustite valmistamise aeg on minimaalselt kuus päeva.
Valgustilaua võrdlus latern-tüüpi klassikaliste valgustitega:
Plussid:
– valgusallikas ei ole otseselt nähtav
– valgus levib vees ühtlaselt
– lihtne paigaldus/vahetus
– valgusteid saab hiljem lisada võimsuse tõstmiseks
Miinuseks:
– valgustilaua paigalduse eelduseks on vette ulatuv servalaud vahega seinast minimaalselt 3cm.